ارسال پیام مستقیم برای : من
Waiting در حال انجام عملیات...
info@jalalisme.ir
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری استان سمنان جلسه‌ی معرفی ظرفیت‌های قانونی تاسیس و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی محصولات با حضور رییس پارک، و مدیران مراکز رشد پارک، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شاهرود، مدیر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه و بیش از 20 عضو هیات علمی دانشکده‌های فیزیک، مکانیک، برق، ریاضیات، کامپیوتر، کشاورزی، معدن و تربیت‌بدنی دانشگاه شاهرود برگزار شد.

دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی هدف از برگزاری این جلسه را آشنایی با ظرفیت‌های قانونی موجود برای گام نهادن در مسیر تجاری‌سازی و گذر از دانشگاه‌های نسل اول و دوم به نسل سوم و نیز پاسخ به سوالات مرتبط با فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: تفکر موجود در دانشگاه باید از مقاله‌نویسی به تولید ثروت از آموزه‌های علمی و علوم تولید شده در دانشگاه تغییر کند.

دکتر جلالیرییس پارک علم و فناوری استان سمنان افزود: ظرفیت‌ بسیار بزرگی در قانون برای اعضای هیات علمی دانشگاه به عنوان یک قشر خاص در توسعه فناوری و تجاری‌سازی فراهم شده است که متاسفانه تاکنون به اندازه لازم از این ظرفیت‌ها استفاده نشده است.

وی به قانون «منع مداخله‌ی وزرا و نمایندگان مجلسین و کارمندان در معاملات دولتی و کشوری» اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس این قانون شرکت‌های دانش‌بنیانی که اعضای هیات علمی ایجاد می‌نمایند می‌توانند با شرکت‌های دولتی قرارداد منعقد کنند.

رییس پارک علم و فناوری استان سمنان تنها راه حذف وابستگی به درآمد نفتی را توسعه‌ی فناوری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و تاکید کرد: دانشگاه می‌تواند بسیاری از اموری که اداره‌ی آن‌ها با این‌چنین شرکت‌های دانش‌بنیانی که اعضای هیات علمی سهامدارش هستند، مقدور است را به آن‌ها واگذار کند.

وی از تفکر برخی که فکر می‌کنند اعضای هیات علمی با فعالیت در شرکت‌های دانش بنیان از موضوع تدریس و ترویج علم باز می‌مانند انتقاد کرد و گفت: آیا دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی امیرکبیر که بعضی از اساتید آن شرکت دارند، در حوزه‌ی ترویج علم عقب مانده است؟ مگر دانشگاه استانفورد که حدود 60 درصد بودجه خود را از محل سهمی که در شرکت‌های دانش‌بنیان دارد تامین می‌کند، از برترین دانشگاه‌های دنیا نیست؟ باید این‌گونه تفکرات را تغییر دهیم. اعضای هیات علمی باید این موضوع را از دانشگاه‌ها مطالبه کنند.

دکتر جلالی قوانین موجود را بسیار فاخر دانست و گفت: در بحث قانون‌گذاری نسبت به اجرا حداقل 20 سال جلوتر هستیم اما در مجموعه‌های پایین‌دستی قوانین به خوبی اجرا نشده است.

وی در ادامه ظرفیت‌های قانونی مرتبط با فعالیت اعضای هیات‌علمی در شرکت‌های دانش‌بنیان را تشریح کرد و در پایان جلسه به پرسش‌های حاضرین در این‌خصوص پاسخ داد.


پیوند مرتبط:

| نوشته حسین دباغان | تاریخ ثبت 1394/07/29 - 14:50 | گروه خبر | آخرین ویرایش 1394/07/29 - 20:52 | 0 نظر | 1460 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
جلسه‌ی مشترک رییس پارک علم و فناوری استان سمنان و اعضای هیات علمی دانشگاه شاهرود برگزار شد