ارسال پیام مستقیم برای : من
Waiting در حال انجام عملیات...
info@jalalisme.ir
دكتر محمد فرهادي وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: بايد بين دانشگاه‌ها و پارك هاي علم و فناوري يگانگي برقرار شود و اين امر به زودي در قالب دستورالعمل به دانشگاه‌ها و پارك‌هاي علم و فناوري ابلاغ خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دكتر فرهادي در نشست روساي پارك‌هاي علم و فناوري كه در محل اين وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: نياز است درخصوص مسائل پارك هاي علم و فناوري يك برنامه راهبردي و نقشه راه واحد داشته باشيم.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري، ارزیابی مدیران کشور بر اساس حمايت‌هاي فناورانه را یک پیشنهاد خوب دانست.

وي فرمایشات اخير مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری را یک فرصت استثنایی برای پارک‌های علم و فناوری برشمرد و افزود: باید به پارک‌هاي علم و فناوري بیشتر توجه کنیم و در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز 11 حکم از برنامه ششم توسعه مربوط به علم و فناوری است و اين امر مسووليت مجموعه ما را براي سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي دو چندان مي‌شود.

دكتر فرهادي افزود: اقتصاد مقاومتي، اقتصاد دانش محور و مبتني بر دانايي و علم است و تكيه بر آن دارد كه از طريق علم، دانش، ايده، تحقيق، نوآوري و فناوري، محصولي وارد بازار شود و تجاري‌سازي صورت گيرد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري بر استفاده از نيروهاي خلاق، نوآور، مبتكر، متخصصان و خبرگان بومي در قالب شركت‌هاي دانش‌بنيان تاكيد كرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها رقیب پارک‌هاي علم و فناوري نیستند، اظهار داشت: بر اساس آمار 70درصد پارک‌ها در کنار دانشگاه‌ها شكل گرفتند و رمز موفقیت بیشتر پارک‌ها همجواری با دانشگاه‌ها است و تلاش مي كنيم که بین صنعت و دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي نیز ارتباط بیشتری برقرار کنیم.

دكتر فرهادي توسعه دانشگاه‌هاي كارآفرين را از برنامه‌هاي دولت تدبير و اميد خواند و افزود: اگر گفته مي‌شود دانشگاه‌هاي نسل سوم، يعني آموزش با كسب مهارت و كارآفريني همراه باشد و اين امر نيازمند برقراري يگانگي بين پارك هاي علم و فناوري و دانشگاه‌ها است.

وي به بحث بودجه پارك هاي علم و فناوري اشاره كرد و گفت: بودجه سال 94 پارك‌هاي علم و فناوري نسبت به سال گذشته 27 درصد افزايش داشته است.

دكتر فرهادي مديريت پارك هاي علم و فناوري را حایز اهميت دانست و گفت: استفاده از تجارب داخلي و تجارب ديگر كشورها در تربيت مديران پارك‌هاي علم و فناوري از برنامه‌هايي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با اشاره به شرایط پساتحریم گفت: در این شرایط باید به توسعه علمي و فناوري، مشارکت‌های در زمینه محصولات دانش‌بنيان توجه بیشتر شود، برنامه اقتصاد مقاومتی نیز در حوزه علم و فناوری در شورای اقتصاد تصویب شده و پایه و اصل آن همکاری علمی بين المللي در کنار دیپلماسی‌های علمی است. ما همکاری‌هایی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت داریم به طوری که 120میلیارد تومان برای تحقیقات اختصاص داده‌اند و ما هم باید همكاري و تعاملاتمان را با آن‌ها افزایش دهیم.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: ‌در برنامه ششم توسعه که در حال تدوین است مساله رشد اقتصادی کشور در نظر گرفته شده که بر اساس ابلاغیه مقام معظم رهبری باید به 8 درصد برسد و بخش عمده‌ای از تحقق آن به وزارت علوم مرتبط می‌شود.

وي در خاتمه خاطرنشان كرد: آیین‌نامه قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان از طرف شورای عتف تصویب شده و در دستور کار دولت قرار گرفته است که امیدوارم به زودی ابلاغ شود.
گفتني است در اين نشست تعدادي از روساي پارك‌هاي علم و فناوري ضمن ارائه گزارشي از وضعيت پارك‌هاي خود، درخصوص عملكرد و برنامه هاي آتي مطالبي بيان كردند.

 

منبع: تارنمای وزير علوم، تحقيقات و فناوري

| نوشته حسین دباغان | تاریخ ثبت 1394/06/11 - 12:29 | گروه خبر | آخرین ویرایش 1394/06/12 - 08:46 | 0 نظر | 1197 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
وزير علوم، تحقيقات و فناوري: باید بین دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری یگانگی برقرار شود